Zakład Patomorfologii i Weterynarii Sądowej

Procedury bioasekuracji w Zakładzie Patomorfologii i Weterynarii Sądowej

1. Pomieszczenia w Zakładzie Patomorfologii, które są krytyczne z punktu widzenia bioasekuracji:

Lp.

Nr pomieszczenia

Nazwa pomieszczenia

1

133

Laboratorium histopatologiczne

2

127

Prosektorium


2. Procedura dezynfekcji pomieszczeń laboratoryjnych w Zakładzie Patomorfologii

Wszystkie pomieszczenia, w których prowadzone są prace z materiałem biologicznym (tkanki zwierzęce, krew, płyny) podlegają dezynfekcji.
Wszystkie powierzchnie robocze w laboratorium histopatologicznym (blaty robocze, dygestorium) są dezynfekowane z wykorzystaniem 70% roztworu etanolu, zarówno w trakcie pracy jak i po jej zakończeniu.
Wszystkie powierzchnie robocze w prosektorium są dezynfekowane z wykorzystaniem 70% roztworu etanolu, zarówno w trakcie pracy jak i po jej zakończeniu.  Ponadto powierzchnie robocze w prosektorium są dezynfekowane Virkonem.
W prosektorium w czasie pracy są włączone lampy UV w trybie przepływowym. Ponadto po zakończonej pracy pomieszczenie jest poddawane dezynfekcji za pomocą lamp UV przez 4 godziny.

Procedura utylizacji odpadów w Zakładzie Patomorfologii

Wszystkie odpady biologiczne powstające podczas wykonywania prac w prosektorium oraz laboratorium, jak również podczas prowadzenia zajęć dydaktycznych, usuwane są do specjalnie przygotowanych i odpowiednio oznaczonych pojemników na odpady wyposażonych w czerwone worki.
Odpady ostre (np. igły, skalpele) umieszczane są w sztywnych, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie bądź przecięcie pojemnikach jednorazowego użycia koloru czerwonego. Pojemniki te umieszcza się w miejscach powstawania odpadów.
Odpadki zebrane w tych pojemnikach poddawane są procedurze utylizacji poprzez firmę zewnętrzną.

Procedura postępowania w sytuacjach krytycznych

W przypadku wystąpienia sytuacji krytycznej, w wyniku której dojdzie do kontaktu z materiałem biologicznym,  pracownik/student zobligowany jest do przerwania (w sposób bezpieczny) wykonywanych prac.
Jeśli materiał biologiczny dostał się na powierzchnię ciała, np. na dłonie nie osłonięte rękawiczkami, należy umyć ręce z wykorzystaniem produktów higienicznych o charakterze antybakteryjnym. Jeśli patogen dostał się do oczu lub ust pracownika należy przemyć je pod bieżącą wodą i skontaktować z lekarzem w celu podjęcia dalszych kroków.