Ogłoszenia

34 Walne Zgromadzenie European Association of Establishments for Veterinary Education (EAEVE)

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dniach 30 września – 1  października  br. na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Turynie odbyło się kolejne, 34 Walne Zgromadzenie  European Association of  Establishments for Veterinary Education (EAEVE). Nasz Wydział reprezentowali: dziekan dr hab. Stanisław Dzimira, prof. uczelni, prodziekan ds. studenckich - dr hab. Bożena Króliczewska, prof. uczelni, prodziekan ds. współpracy z zagranicą i studiów anglojęzycznych - dr Katarzyna Kosek-Paszkowska, prof. uczelni oraz prodziekan ds. klinicznych - prof. dr hab. Artur Niedźwiedź.

Pierwszy dzień zgromadzenia poświęcony był sprawom organizacyjnym w zakresie tzw.  European System of Evaluation of Veterinary Training (ESEVT), który określa zasady wizytacji i akredytacji  uczelni weterynaryjnych,  przedstawiony w formie Manual of Standard Operating  Procedures (SOP).  Jak co roku przedstawiono m.in. raport z ubiegłorocznej działalności Stowarzyszenia, raport finansowy z propozycją budżetu oraz plan wizytacji stowarzyszonych wydziałów weterynaryjnych na lata 2021-22. Ważnym punktem w pierwszym dniu posiedzenia były proponowane modyfikacje statusu EAEVE, które po dyskusji zostały przegłosowane przez uprawnionych uczestników.

W drugim dniu określanym mianem Educational Day omawiano problemy związane  z dydaktyką w okresie pandemii COVID -19  i sposobami realizacji zajęć klinicznych, higienicznych (w zakładach mięsnych) oraz wirtualnych zajęć w obszarze przedmiotów podstawowych, przedklinicznych i klinicznych w zależności od specyfiki obostrzeń w poszczególnych krajach. W tym dniu wygłoszono wiele wykładów związanych z powyższą tematyką, m.in. na temat środków podjętych w celu uporania się z pandemią Covid-19. Innym, bardzo interesującym i aktualnym tematem były zagadnienia poświęcone wykorzystaniu sztucznej inteligencji w edukacji weterynaryjnej z punktu widzenia eksperta i praktyka oraz ich wykorzystanie w określeniu kompetencji dnia pierwszego. Było to zawarte m.in. w  wykładzie pt.: Technologie cyfrowe i sztuczna inteligencja w nauczaniu weterynarii.

Ważnym i bardzo interesującym wystąpieniem była krótka prezentacja studentki kierunku weterynaria z Krakowa Anny Ciećkiewicz prezydenta elekta IVSA na temat doświadczeń studentów z wyzwaniami dydaktyki pandemicznej i sposobów reakcji na zmiany pt. „Doświadczenia studentów podczas pandemii i jak sobie  radzili sobie z wyzwaniami i zmianami”. Jest nam bardzo miło poinformować, że wśród nich, zostały zaprezentowane wyniki opracowania naszej Studentki pani Zuzanny Czekaj "Wpływ pandemii COVID-19 na wybór ścieżki kariery weterynaryjnej przez studentów i niedawnych absolwentów”. W badaniu ankietowym wzięli udział studenci oraz absolwenci, którzy ukończyli studia w 2021 roku z następujących regionów: Europa, Afryka Subsaharyjska, Bliski Wschód oraz Afryka Północna, Azja, Ameryki oraz Pacyfik. Zadaniem ankietowanych było zaznaczyć jaką ścieżką kariery byliby zainteresowani przed wybuchem pandemii, a jaką po wybuchu pandemii COVID-19, oraz jeśli zmienili swój plan na przyszłość, uzasadnienie dlaczego. Ankietowani zostali również zapytani o wpływ pandemii na ich pewność siebie jako przyszłych lekarzy weterynarii, czy poświęcili więcej czasu na samodzielną naukę w okresie pandemii, oraz czy uważają, że pandemia miała pozytywny wpływ na ich rozwój.

Na koniec obrad poinformowano, że 35. Walne Zgromadzenie  odbędzie się w Szwajcarii w czerwcu 2022 r., a gospodarzem będzie Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Zurychu.

Zdjęcia i tekst: członkowie delegacji tut. Wydziału na 34 Walne Zgromadzenie EAEVE.

Galeria zdjęć