Wizyty studyjne Kolegium Dziekańskiego w Budapeszcie i Koszycach

W dniach 26-28 października 2022 r. Władze Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr odbyły dwie wizyty studyjne w Uniwersytetach: Weterynarii i Farmacji w Koszycach oraz Medycyny Weterynaryjnej w Budapeszcie. Celem obu spotkań była między innymi wymiana informacji i doświadczeń związanych z realizacją dydaktyki w zakresie studiów w języku angielskim, które w obydwu Uniwersytetach mają dobrą markę i cieszą się dużym zainteresowaniem oraz przede wszystkim podpatrzenie tzw. „dobrych praktyk” przed kolejną, zbliżającą się wizytacją  Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej (The European Association of Establishments for Veterinary Education, EAEVE).

Uniwersytet w Koszycach będzie poddany kolejnej ewaluacji w 2025 roku podobnie jak nasz Wydział, natomiast Uniwersytet w Budapeszcie w roku 2024. Obydwie Uczelnie rozpoczęły już przygotowania do wizytacji ekspertów EAEVE. Władze słowackiej i węgierskiej uczelni zaprezentowały działający od kilku lat w ramach działalności usługowej szpital dla zwierząt wraz z całodobowym oddziałem ratunkowym, opowiedziały o systemie staży klinicznych realizowanych przez studentów w dni powszednie i święta. Słowaccy Koledzy zaprezentowali bardzo dobrze wyposażony w fantomy i trenażery oddział do nauki i ćwiczenia umiejętności klinicznych (tzw. clinical skills lab), zorganizowany w jednym budynku, ze swobodnym dostępem dla studentów. Wspólnie przedyskutowano najważniejsze problemy jakie stawiają przed naszymi Wydziałami nowe wytyczne EAEVE oraz spróbowano wspólnie znaleźć ich najlepsze rozwiązania.

img_8315_1.jpg

Od lewej: prof. Martin Tomko - Prorektor ds edukacji Uniwersytetu Weterynarii i Farmacji w Koszycach, prof. Artur Niedźwiedź, prof. Alexandra Trbolová - Prorektor ds. działalności klinicznej i relacji zawodowych, prof. Bożena Króliczewska, prof. Katarzyna Kosek-Paszkowska, prof. Stanisław Dzimira

photo-2022-11-10-12-28-33_1.jpg

Od lewej: prof. Artur Niedźwiedź, prof. Tibor Bartha - Prorektor ds międzynarodowych Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Budapeszcie, prof. Katarzyna Kosek-Paszkowska prof. Bożena Króliczewska, prof. Stanisław Dzimira