Ogłoszenia

Zmarł Pan prof. dr hab. Jan Kuryszko

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 29 października 2021 r. odszedł nagle Pan prof. dr hab. Jan Kuryszko, emerytowany nauczyciel akademicki, niedawny kierownik Katedry Biostruktury i Fizjologii Zwierząt UPWr.

Pożegnanie Pana Profesora odbędzie się w piątek 5 listopada 2021 r. o godz. 11.00 w sali przy szpitalu specjalistycznym na Brochowie ul. Warszawska 2.

Pogrzeb prof. dr. hab Jana Kuryszki odbędzie się we wtorek 23 listopada 2021 r. o godzinie 12.00 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Profesor Jan Kuryszko urodził się 4 września 1947 roku w Lubrzy Prudnickiej, woj. opolskie. Po ukończeniu studiów weteryaryjnych w 1974 roku podjął pracę w Zakładzie Histologii i Embriologii, początkowo jako asystent stażysta (1974-1975), potem asystent (1975-1976), a następnie jako starszy asystent (1976-1982). Po obronie pracy doktorskiej pt.: „Zmiany ultrastrukturalne występujące w komórkach błony ziarnistej trzeciorzędowych pęcherzyków jajnikowych myszy podczas procesu atrezji” (1982) został zatrudniony na stanowisku adiunkta.
Na podstawie pracy habilitacyjnej pt.: „Badania nad występowaniem cyst jajnikowych i ich związkiem z czynnością jajnika i stanem błony śluzowej jajowodu i macicy krów” w 1990 roku Rada Wydziału Medycyny Weterynaryjnej nadała Mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych w zakresie histologii i embriologii. W 1991 roku powołany został na stanowisko Kierownika Katedry Histologii i Embriologii (obecnie Zakładu w ramach Katedry Biostruktury i Fizjologii Zwierząt), na którym pozostał do osiągnięcia wieku emerytalnego. Od 2009 roku był również Kierownikiem Katedry Biostruktury i Fizjologii Zwierząt, powstałej w tym samym roku w wyniki reorganizacji Wydziału.
W 1996 roku otrzymał tytuł profesora, a w 1999 roku mianowany został na stanowisko profesora zwyczajnego.
Całokształt dorobku naukowego prof. dr hab. Jana Kuryszki obejmuje 200 pozycji. Na dorobek ten składa się 96 prac oryginalnych, z których 62 ogłoszono drukiem w języku angielskim lub niemieckim, 104 komunikaty na zjazdy i kongresy naukowe oraz 3 opracowania zbiorowe: J. Kuryszko, J. Zarzycki Anatomia mikroskopowa zwierząt domowych i człowieka Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Wrocław 1995, J. Kuryszko, J. Zarzycki Histologia zwierząt PWRiL, Warszawa 2000, T. Niedźwiedzki, J. Kuryszko Biologia kości Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2007.
Zainteresowania naukowe profesora Jana Kuryszki dotyczyły: histologii i histopatologii żeńskiego układu rozrodczego u zwierząt, ultrastruktury układu limfatycznego w przebiegu białaczek naturalnych i przeszczepialnych, osteogenezy naprawczej i dystrakcyjnej, eksperymentalnej osteoporozy oraz oceny materiałów kostnych pochodzących ze stanowisk archeologicznych. W tych dziedzinach był niewątpliwym autorytetem na poziomie światowym. Współpracował z licznymi jednostkami naszej uczelni, uczelniami Wrocławia oraz jednostkami naukowymi w całej Polsce oraz Europie.
Był nauczycielem dla wielu pokoleń studentów na kierunkach: Medycyna Weterynaryjna oraz Biologia i Hodowla Zwierząt. Był otwarty na kontakty i współpracę z każdym, kto interesował się pogłębianiem wiedzy naukowej, co doprowadziło do promocji wielu magistrantów i doktorantów z różnych dziedzin nauki. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych i Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego.
W życiu prywatnym był mężem Anny Kuryszko, ojcem i dziadkiem. Jego pasją była fotografia, sport, matematyka, historia oraz szeroko pojęta filozofia.