Badania naukowe

Katedra i Klinika Chirurgii - badania naukowe

„Okulistyka - leki na regenerację rogówki". Grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie Demonstrator plus nr UOD-DEM-1-351/001 Tytuł projektu „Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych".
Zespół: prof. dr hab. Zdzisław Kiełbowicz, dr Agnieszka Antończyk, dr Przemek Prządka

Celem doświadczenia była ocena skuteczności terapii ubytków rogówki z wykorzystaniem neomycyny, dekspantenolu, homogenatu porożogennych komórek macierzystych oraz pochodnej porożogennych komórek macierzystych . Dodatkowo oceniono dwa sposoby aplikacji badanych substancji – w warunkach wilgotnej komory oraz tradycyjnie na powierzchnię rogówki.
Zastosowanie pochodnej porożogennych komórek macierzystych, do gojenia ubytków nabłonka przedniego i powierzchownej warstwy zrębu rogówki dało pozytywne rezultaty w postaci najlepszej przejrzystości rogówki w porównaniu z wynikami terapeutycznymi uzyskanymi w innych grupach badawczych. U królików, u których zastosowano pochodną porożogennych komórek macierzystych nie zaobserwowano pozabiegowej waskularyzacji ubytku w centrum kopuły rogówki. Stan wypełnienia naczyń episkleralnych przy rąbku rogówki był prawidłowy i nie odnotowano ich nastrzykania oraz meandrycznego przebiegu świadczącego o zastoju żylnym (haemosis conjunctivae).
Reasumując, terapia ubytków rogówki z wykorzystaniem pochodnej porożogennych komórek macierzystych pozwoliła na uzyskanie największą przezierność rogówki a tym samym najlepsze funkcjonowanie zmysłu widzenia. Przeprowadzone doświadczenie stanowi podstawę do opracowania wyrobu medycznego przeznaczonego do leczenia uszkodzeń rogówki u człowieka.

"Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne” (nr projektu POIG 01.01.02-02-003/08) finansowanego z Unii Europejskiej. Tytuł zadania „Terapia chorób cywilizacyjnych – innowacyjne leki przeciwrakowe i przeciw osteoporozie”. Projekt zakończony i rozliczony w 2014 roku.
Zespół: prof. dr hab. Zdzisław Kiełbowicz, dr Anita Piątek, dr Janusz Bieżyński, dr Piotr Skrzypczak, prof. dr hab. Jan Kuryszko, dr hab. Piotr Kuropka, prof. uczelni, Anna Nikodem (PWr), Celina Pezowicz (PWr)

W ramach projektu przebadano sześć wyselekcjonowanych aminometylenobisfosfonianów i określono ich aktywność antyosteoporotyczną w warunkach indukowanej osteoporozy u owiec. Na podstawie badań makro- i mikroskopowych stwierdzono duży wpływ terapii z wykorzystaniem ww. związków na parametry mechaniczne kości, na różnych poziomach organizacji. Stwierdzono, że dwa z sześciu badanych bisfosfonianów (ED49 i ED38) wykazują najlepsze działanie lecznicze, zaś porównując te dwa związki między sobą największy potencjał wykazał bisfosfonian ED38. Wyniki powyższych badań mogą być w przyszłości wykorzystane do suplementacji ubytków kostnych spowodowanych osteoporozą w okresie meno- i andropauzy u człowieka. Patologiczne złamania kości u ludzi w tym okresie (złamania szyjki kości udowej, przedramienia), stanowią bardzo duży problem u pacjentów geriatrycznych. Opracowane w wyniku doświadczenia związki zostały zgłoszone do ochrony patentowej. Zgłoszenie patentowe nr P.407922 wpłynęło do Urzędu Patentowego w Warszawie 16. Kwietnia 2014 roku i obecnie jest rozpatrywane.

Informacja o wpływie prowadzonej działalności na zdrowie ludzi oraz na środowisko (data publikacji 26.07.2023 r.)

Lecznica do diagnostyki zwierząt wykorzystuje m.in. urządzenia wytwarzające promieniowanie jonizujące - zdjęciowy aparat rentgenowski oraz tomograf komputerowy. Pracownie rentgenowskie, w której te urządzenia są stosowane, zostały uruchomione na podstawie zezwoleń wydanych przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Lecznica kontroluje narażenie pracowników oraz osób postronnych w oparciu o dozymetrię prowadzoną przez akredytowane laboratorium.

Właściwie zabezpieczone ściany oraz stropy pracowni, przyjęte metody pracy, wdrożone procesy i procedury, jak również regularne odczyty dawek gwarantują, że działalność w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące prowadzona przez lecznicę nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi oraz środowisko.