Badania naukowe

Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich - badania naukowe

Badania naukowe prowadzone w Katedrze związane są z zagadnieniami dotyczącymi rozrodu i andrologii zwierząt udomowionych i dzikich oraz schorzeń gruczołu mlekowego. Szczegółowe badania koncentrują się wokół zagadnień dotyczących oceny i konserwacji nasienia w niskich temperaturach oraz leczeniem niepłodności zarówno samicy jak i samca oraz technik wspomaganego rozrodu.

Wykaz głównych prac naukowo-badawczych:

Badania: Diagnostyka i terapia zaburzeń reprodukcyjnych u zwierząt z zastosowaniem metod konwencjonalnych i technik wspomagania rozrodu

Jednostka prowadzi badania ciągłe nad fizjologią oraz patologią rozrodu zwierząt domowych i dzikich. Dotyczą one procesów regulacji rozrodu, diagnostyki i terapii chorób narządu płciowego, oraz zwiększania i optymalizacji potencjału rozrodczego i produkcyjności zwierząt. Eksperymenty poszerzone są o zagadnienia endokrynologii, cytologii i statusu mikrobiologicznego układu rozrodczego oraz nowe techniki obrazowania. Prowadzone są badania nad praktycznym wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu w zakresie pozyskiwania i konserwacji męskich i żeńskich gamet oraz dojrzewania i zapłodnienia in vitro oraz transferu zarodków. Prowadzone są tez prace nad klonowaniem somatycznym (Nuclear Transfer) ginących gatunków zwierząt. Szczególnie rozwijanym kierunkiem badawczym są prace nad opracowaniem miarodajnych metod oceny potencjału reprodukcyjnego samców z zastosowaniem nowoczesnych technik diagnostycznych obejmujących cytometrię przepływową i komputerową analizę ruchliwości i morfologii plemników. Badania poszerzane są obecnie o analizę ekspresji wybranych genów za pomocą RT PCR. Analiza kliniczna rozszerzana jest również o analizatory MRI i USG color Doppler. W poszukiwaniu optymalnej i miarodajnej metodyki oceny stężenia hormonów płciowych stosowana jest równocześnie technika ELFA i chemiluminescencja. Badania dotyczą wielu gatunków, w tym bydła, koni, psów, świń, zwierząt kotowatych domowych i dzikich, owiec, kóz, królików, zajęcy, jeleni, żubra i drobiu.

Oświadczenie dotyczące zasad doboru do rozrodu psów i kotów w zgodzie ze standardami dobrostanu i statusu zdrowotnego zwierzęcia.