Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich

Procedury bioasekuracji w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich

Procedura postępowania z odpadami biologicznymi i chemicznymi

Opis postępowania z odpadami biologicznymi zakaźnymi  i niebezpiecznymi  o ostrych końcach i krawędziach

1. Odpady zakaźne (igły, ostrza skalpeli stłuczone szkło, pipety, płytki szklane, ampułki po szczepionkach itp.) i odpady niebezpieczne (stłuczone ampułki, końcówki pipet i inne przedmioty o ostrych końcach lub krawędziach z resztkami substancji niebezpiecznych) o ostrych końcach i krawędziach zbiera się w sztywnych pojemnikach koloru żółtego lub czerwonego, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie lub przecięcie.
2. Pojemniki umieszcza się w miejscach powstawania odpadów.
3. Po napełnieniu pojemnika należy go szczelnie zamknąć mniejszą pokrywą i przenieść do wyznaczonego miejsca przechowywania odpadów niebezpiecznych ( pokój 12L).

Opis postępowania z odpadami biologicznymi nie będącymi odpadami o ostrych końcach i krawędziach oraz odpadami chemicznymi

1. Odpady zakaźne - stałe, płynne lub półpłynne odpady mające kontakt z czynnikami infekcyjnymi (części tkanek zwierzęcych, pojemniki z krwią, gaziki, lignina zanieczyszczone krwią, wydalinami lub wydzielinami, sprzęt jednorazowego użytku strzykawki, rękawiczki itp.) oraz wszelkie odpady niebezpieczne zawierające substancje chemiczne niebezpieczne (odczynniki laboratoryjne, pozostałości leków itp.) gromadzi się w pojemnikach lub w workach foliowych jednorazowego użytku odpornych na przemoknięcie odpowiedniego koloru żółtego lub czerwonego.
2. Worki foliowe powinny być umieszczone w pojemnikach na odpady wielokrotnego użytku przy czym (pojemnik musi być wyścielony workiem foliowym koloru czerwonego).
3. Po napełnieniu worka lub pojemnika do 2/3 ich objętości pojemnik należy szczelnie zamknąć, worek zawiązać i przenieść do wyznaczonego miejsca przechowywania odpadów niebezpiecznych ( pokój 12L)

Transport wewnętrzny odpadów biologicznych i chemicznych do miejsca ich magazynowania/odbioru.

1. Przy transporcie odpadów weterynaryjnych należy nosić odzież ochronną.
2. Odpady transportuje się w pojemnikach transportowych zamkniętych lub szczelnie zawiązanych workach.
3. Pojemniki lub worki z odpadami zakaźnymi przetransportować do pomieszczenia magazynowania/odbioru odpadów weterynaryjnych 12L znajdującego się w Bloku Dużych Zwierząt (niski parter)

Magazynowanie i odbiór odpadów weterynaryjnych zakaźnych

1. Miejscem magazynowania odpadów biologicznych jest wydzielone pomieszczenie 12L, znajdujące się w Bloku Dużych Zwierząt Katedry Rozrodu UP we Wrocławiu.
2. Klucz do pomieszczenie magazynowania odpadów znajduje się na portierni Katedry Rozrodu UP we Wrocławiu – może być on wydawany jedynie pracownikom Katedry upoważnionym do korzystania z ww. pomieszczenia.
3. W pomieszczeniu magazynowania odpadów biologicznych i chemicznych temperatura nie może przekraczać 250C.
4. Odpady biologiczne niebezpieczne i chemiczne - mogą być przechowywane maksymalnie 7 dni, o ile pozwalają na to ich właściwości oraz warunki, w których są przechowywane.
5. Po każdym usunięciu odpadów miejsce magazynowania jest myte i poddane dezynfekcji.
6. Pomieszczenie jest zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych.
7. Pomieszczenie 12L przeznaczone jest  do magazynowania/odbioru odpadów chemicznych, weterynaryjnych.
8. Do transportu odpadów weterynaryjnych, wewnątrz katedry, służy taczka, która na stałe znajduje się w pomieszczeniu 12L.
9. Odpady odbierane są przez firmę REMONDIS Medison Sp. z o.o. tel. +48 32 3520313

Procedura dezynfekcji powierzchni skażonych

Osoba usuwająca zanieczyszczenia organiczne bezwzględnie musi posiadać rękawice ochronne, a po zakończeniu umyć ręce i zdezynfekować

1. Załóż rękawice ochronne.
2. Przygotuj preparat do dezynfekcji ( 70% etanol).
3. Usuń zanieczyszczenia biomedyczne przy pomocy ligniny, wacika lub ręcznika papierowego.
4. Spryskaj zabrudzona powierzchnię 70% etanolem i pozostaw n 10 minut.
5. Wytrzyj powierzchnię wilgotnym ręcznikiem papierowym.
6. Zużyte ręczniki umieść w pojemniku na odpady biomedyczne.

Procedura  transportu materiału biologicznego oraz brudnych narzędzi i materiałów

1) Na terenie ambulatorium materiał biologiczny składowany może być krótkotrwale w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach odpowiednio oznakowanych.
2) Dłuższe przechowywanie materiału biologicznego (od momentu pozyskania do momentu wydania przedstawicielowi wyspecjalizowanej firmy) odbywa się w specjalnych oznakowanych pojemnikach w pomieszczeniu 12L.
3) Materiał biologiczny powinien być przenoszony jedynie przez osoby do tego uprawnione.
4) Materiał biologiczny oraz brudne materiały powinien być przenoszony w przeznaczonych do tego (odpowiednio oznakowanych) pojemnikach.
5) Materiał biologiczny oraz brudne i czyste materiały powinny być przenoszone szlakami komunikacyjnymi opisanymi na schemacie.

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia występowania choroby zakaźnej u pacjenta przebywającego stacjonarnie na terenie Katedry

1) Ograniczenie dostępu do podejrzanego pacjenta poprzez umieszczenie go w  oddzielnym pomieszczeniu bez dostępu osób nieupoważnionych.
2) Zgłoszenie przypadku do Lekarza Powiatowego

Kontakt :
Inspekcja Weterynaryjna
Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Wrocławiu
ul. Składowa 1-3, 50-209 Wrocław
tel. 71 347 98 20, 71 337 06 55, 71 337 06 28
fax. 71 347 98 39, 71 337 06 46

3) Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za opiekę weterynaryjną nad pacjentem
4) Oddelegowanie pracownika technicznego do obsługi pacjenta.
a) Kontrola przygotowania oddzielnego sprzętu do obsługi pacjenta (sprzęt oznaczony na czerwono)
b) Kontrola przygotowania oddzielnych materiałów do obsługi pacjenta (zmienne obuwie i jednorazowy strój dla osób mających kontakt z materiałem zakaźnym-zwierze, odchody itp.)
c) Kontrola przygotowania środków dezynfekcyjnych do pomieszczeń i sprzętu
- środki do dezynfekcji pomieszczeń
- maty dezynfekcyjne
- lampy UV

5) Kontakt z firmą utylizującą materiał biologiczny

Remondis Medison Sp. z o.o.
tel. +48 323520313
anna.kraszkiewicz@upwr.edu.pl
tel. 71 320 5208

6) Zgromadzenie danych od wszystkich osobach, które miały bezpośredni kontakt ze zwierzęciem lub materiałem biologicznym pobranym od zwierzęcia
7) Przekazanie informacji o przypadku do pozostałych sąsiadujących jednostek.

Plan postępowania na wypadek wystąpienia awarii  z udziałem szkodliwego czynnika biologicznego

"awaria z udziałem szkodliwego czynnika biologicznego " - oznacza każde znaczące i nie zamierzone uwolnienie krwi lub innych płynów ustrojowych, w trakcie ich użytkowania, przenoszenia lub przewożenia, które mogłoby stanowić natychmiastowe lub późniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub środowiska naturalnego.

Przenoszenie, przekazywanie i przewożenie materiału biologicznego odbywa się w specjalnie do tego celu przystosowanych zamkniętych pojemnikach zbiorczych przy zastosowaniu środków ochrony osobistej (np.: rękawice ochronne).

Każdy pracownik mający kontakt z materiałem biologicznym powinien zachować szczególną ostrożność podczas przechowywania, transportu i używania materiału biologicznego.

W przypadku awarii w miejscu przebywania osób postronnych /właścicieli zwierząt, studentów/ niezwłocznie przekazać następującą informację: 

Proszę Państwa w związku z zaistniałą sytuacją  o zachowanie spokoju i pozostanie na miejscach

Następnie należy podjąć odpowiednie środki zmierzające do usunięcia awarii:

1. Ograniczenie dostępu osób postronnych i nieupoważnionych do miejsca wypadku poprzez informację ustną oraz oznakowanie miejsca awarii.
2. Rozlaną krew lub płyn ustrojowy, należy przykryć ligniną lub ręcznikami nasączonymi roztworem dezynfekcyjnym o szerokim spektrum działania ( zachować czas dezynfekcji).
3. Do czasu całkowitego usunięcia szkodliwego czynnika biologicznego, w miarę możliwości miejsce awarii należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.
4. Po upływie zalecanego czasu działania usunąć materiał traktując go jako potencjalnie zakaźny do szczelnie zamkniętego worka.
5. Zanieczyszczoną powierzchnię zdezynfekować metodą przecierania stosując preparat o szerokim spektrum działania ( lignina, ręczniki papierowe  do tego użyte umieścić w szczelnie zamkniętym czerwonym worku).
6. Pozostałą część transportowanego materiału, która nie uległa zniszczeniu zabezpieczyć i przekazać we wskazane miejsce.
7. Powiadomić służby porządkowe (pracownik grupy transportu) o konieczności umieszczenia materiału skażonego w pomieszczeniach do tego celu przeznaczonych.
8. Zdjąć rękawice ochronne i umieścić je w dedykowanym pojemniku na odpady biomedyczne, umyć i zdezynfekować ręce.
9. Włączyć lampy UV po upuszczeniu pomieszczenia.

Uwaga! Zabronione jest nakłanianie osób postronnych do działań zmierzających  do usunięcia awarii.

linie_.jpg