Zakład Fizjologii Zwierząt

Procedury bioasekuracji w Zakładzie Fizjologii Zwierząt

1. Dezynfekcja pomieszczeń (sala ćwiczeniowa, laboratoria chemiczne, hodowli komórkowych, chromatografii) budynek A3,

2. Utylizacja odpadów biologicznych.

1. Dezynfekcja pomieszczeń w laboratoriach Zakładu Fizjologii Zwierząt

Do dezynfekcji stosuje się następujące roztwory:

- 70% r-r etanolu (blaty, powierzchnie robocze)

- 2,5% r-r podchlorynu sodowego (podłogi, ściany, sufity)

-  światło UV z lamp bakteriologicznych umieszczonych w pomieszczeniach

Pracownik/eksperymentator zobowiązany jest korzystać ze środków ochrony osobistej (rękawice ochronne, fartuch ochronny, okulary ochronne) podczas wszystkich zabiegów dezynfekcji oraz zachować najwyższe standardy czystości w pomieszczeniach. Po zakończeniu pracy w laboratorium należy pamiętać o dezynfekcji blatów, laminarów, zebraniu odpadów i odpowiednim ich przygotowaniu do utylizacji. Powierzchnie robocze należy przemyć roztworem detergentu stosując jednorazowe ręczniki papierowe oraz dezynfektować środkami etanolu lub podchlorynu sodowego rozpylanymi z dozowników.

Czynności konieczne do wykonania w celu utrzymania właściwego stanu sanitarno-higienicznego w laboratoriach

Mycie podłóg w korytarzach – polega na wstępnym oczyszczeniu podłogi - zamiatanie, następnie myciu właściwym z zastosowaniem ciepłej wody z dodatkiem środka myjącego.
Mycie umywalek i zlewów x1 tydzień przy pomocy dedykowanych środków czyszczących.

Uwaga: mycie kolejnych pomieszczeń wymaga bezwzględnej wymiany wody ze środkami myjącymi.

Okresowe prace porządkowe

prace wykonywane raz w miesiącu:

1.      odkurzanie sufitów

2.      mycie regałów i stacji easy flow wraz z węzami i filtrami wstępnymi

prace wykonywane raz na kwartał:

1.      mycie okien

2.      mycie ścian

3.      gruntowna dezynfekcja wszystkich pomieszczeń

2. Procedura postępowania z odpadami w laboratoriach Zakładu Fizjologii Zwierząt

Procedura dotyczy zasad postępowania z odpadami weterynaryjnymi (krew, mocz, komórki zwierzące, tkanki). Procedura obowiązuje wszystkich pracowników, których praca jest związana z wytwarzaniem odpadów oraz biorących udział w wewnętrznym transporcie odpadów.

Odpady weterynaryjne niebezpieczne o ostrych końcach i krawędziach

Odpady te są zbierane w sztywnych pojemnikach, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie lub przecięcie pojemnikach jednorazowego użycia odpowiedniego koloru (czerwone wiadra oznaczone).
Odpady niebezpieczne (stłuczone ampułki, końcówki pipet, inne przedmioty o ostrych końcach lub krawędziach z resztkami substancji niebezpiecznych - pojemniki czerwone. Po użyciu ostrego sprzętu umieszcza się go w pojemniku z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności. Pojemnik jednorazowego użycia może być wypełniony do ⅔ swojej objętości - nie więcej.
Po napełnieniu pojemnika należy zamknąć go szczelnie pokrywą.
Niedopuszczalne jest otwieranie raz zamkniętych pojemników. W przypadku uszkodzenia pojemnika, niedopuszczalne jest przesypywanie zawartości do innego pojemnika, natomiast należy umieścić go w całości w innym, większym, nieuszkodzonym pojemniku.
Pojemniki powinny posiadać widoczne oznakowanie, zawierające następujące informacje:
kod odpadów w nich przechowywanych, miejsce pochodzenia odpadów (zakład, laboratorium), datę zamknięcia pojemnika

Odpady weterynaryjne niezakaźne niebędące odpadami o ostrych końcach i krawędziach

Powinny być gromadzone w pojemnikach jednorazowego użytku odpowiedniego koloru, odpornych na przemoknięcie i zaopatrzonych w zamknięcie lub w workach foliowych o właściwym kolorze umieszczonych w pojemnikach na odpady wielokrotnego użytku (najlepiej wiadrach pedałowych).
W przypadku umieszczania odpadów w workach foliowych znajdujących się w pojemniku należy zwrócić uwagę, aby worek miał wywinięty mankiet okrywający górną część pojemnika. Odpady powinny być wkładane do pojemnika w taki sposób, by nie zakontaminować zewnętrznej powierzchni pojemnika. Po napełnieniu pojemnika do ok. ⅔ jego wysokości należy wyjąć worek foliowy ze skażoną zawartością w następujący sposób: 1) ręce należy umieścić pod wywiniętym mankietem, aby nie dotykać wnętrza worka oraz nie zakontaminować zewnętrznej powierzchni pojemnika. 2) Zamknąć worek przy użyciu specjalnej plastikowej plomby (lub zawiązać tasiemką).
Pojemnik wielokrotnego użytku zdezynfekować oraz włożyć do niego nowy worek. Jednorazowe worki lub pojemniki powinny posiadać widoczne oznakowanie zawierające następujące informacje: kod odpadów w nich przechowywanych, miejsce pochodzenia odpadów (zakład, laboratorium), datę zamknięcia pojemnika/worka.
Odpady zostają oddane firmie utylizacyjnej mającej aktualnie podpisaną umowę z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i  poddane utylizacji zgodnie z przepisami.

Odbiór odpadów następuje po zgłoszeniu zapotrzebowania.