Procedury bioasekuracji w Zakładzie Anatomii Zwierząt
Dezynfekcja pomieszczeń w prosektoriach i magazynach materiału Zakładu Anatomii Zwierząt Katedry Biostruktury i Fizjologii Zwierząt (E3 i E9)
1. Dezynfekcja pomieszczeń
2. Utylizacja odpadów biologicznych
Do dezynfekcji stosuje się następujące roztwory:
- 63,7% etanol i 6,3% propanol-2-0l w preparacie Velox (blaty, powierzchnie robocze)
- 17% r-r chloru aktywnego, środków zawierających anionowe środki powierzchniowo czynne (podłogi, ściany)
- światło UV z lamp bakteriologicznych umieszczonych w pomieszczeniach
Pracownik zobowiązany jest korzystać ze środków ochrony osobistej (rękawice ochronne, fartuch ochronny, okulary ochronne, obuwie ochronne, oraz maski chemiczne w określonych sytuacjach) podczas wszystkich zabiegów dezynfekcji.
Instrukcja mycia i dezynfekcji pomieszczeń i urządzeń prosektoryjnych i magazynów zwłok
Za stan sanitarno - higieniczny placówki odpowiedzialny jest kierownik Zakładu Anatomii Zwierząt.
Do mycia i dezynfekcji stołów prosektoryjnych i powierzchni używa się oryginalnych środków myjących i dezynfekujących posiadających certyfikat.
Przed dezynfekcją powierzchnie powinny być umyte dokładnie mopem. Przy dezynfekcji chemicznej proces spłukiwania i suszenia wykonuje się również po dokonaniu dezynfekcji. Nie należy osuszać przedmiotów za pomocą ścierek. Każdy pracownik biorący udział w czynnościach mycia i dezynfekcji musi posiadać środki ochrony osobistej rękawiczki, fartuch, obuwie ochronne, maska gazowa.
1. Czynności konieczne do wykonania w celu utrzymania właściwego stanu sanitarno- higienicznego w prosektoriach i magazynach materiału
Prace porządkowe na salach prosektoryjnych
a) mycie blatów stołów prosektoryjnych po każdych zajęciach – mycie blatów stołowych (oczyszczenie z pozostałości tkanek zwierzęcych) odbywa się przy pomocy ciepłej wody i środków czyszczących dedykowanych do danej powierzchni.
b) mycie podłóg, klamek, regałów, stołów prosektoryjnych odbywa się przy pomocy ciepłej wody ze środkiem myjącym- 1 x dziennie
c) mycie zlewów odbywa się 1 x w tygodniu przy użyciu dedykowanych do tego środków
d) dezynfekcja- pomieszczeń odbywa się 1x dziennie po zajęciach.
Dezynfekcja pomieszczeń prosektoryjnych odbywa się poprzez użycie lampy UV i środków chemicznych dedykowanych do tego celu.
Dezynfekcja magazynu materiału - odbywa się po każdym odbiorze materiału przez specjalistyczną firmę, z którą uczelnia aktualnie posiada umowę.
Wykonywana jest wstępnie przez spłukanie powierzchni woda przy użyciu myjki ciśnieniowej, następnie powierzchnie są dezynfekowane roztworem chloru a następni spłukiwane woda pod ciśnieniem. Dokonywana jest dezynfekcja przy pomocy lamp UV. Pracownicy wykonujący ta czynność używają masek chemicznych, fartuchów, rękawic i obuwia ochronnego.
2. Procedura postępowania z odpadami w Zakładzie Anatomii Zwierząt
Procedura obowiązuje wszystkich pracowników, których praca jest związana z wytwarzaniem odpadów oraz biorących udział wewnętrznym transporcie odpadów.
a) odpady weterynaryjne niebezpieczne o ostrych końcach i krawędziach
Odpady te są zbierane w sztywnych pojemnikach, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie lub przecięcie pojemnikach jednorazowego użycia odpowiedniego koloru (kolor czerwony)
b) transport wewnętrzny odpadów weterynaryjnych zakaźnych do miejsca ich magazynowania/odbioru
Przy transporcie odpadów weterynaryjnych należy założyć odzież ochronną. Transport odpadów weterynaryjnych do pomieszczeń ich magazynowania/odbioru powinien odbywać się w sposób gwarantujący bezpieczeństwo personelu i ludzi postronnych. Odpady są transportowane w pojemnikach transportowych i w całości oddawane specjalnej firmie przewozowej z która uczelnia posiada aktualnie umowę.
c) zwłoki zwierząt używanych w dydaktyce
Odpady niebezpieczne, jakimi są zwłoki zwierząt nie należą do grupy odpadów weterynaryjnych ponieważ stanowią odpady kategorii I i postępowanie z nimi określa Rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i rady z dnia 3.10.2022 r ustanawiające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
d) zwłoki zwierząt niezakonserwowane
Należy jak najszybciej umieszczać w worku foliowym jednorazowego użytku odpornych na przemoknięcie. Worki należy szczelnie zawiązać i umieścić w pojemniku transportowym lub w drugim worku. Transport wewnętrzny zwłok zwierząt należy przeprowadzać w pojemnikach transportowych zamkniętych lub w dodatkowych workach. Po przeprowadzonym transporcie pojemnik transportowy powinien być umyty i zdezynfekowany. Transport zwłok zwierząt wewnątrz Zakładu Anatomii Zwierząt do pomieszczenia ich magazynowania/odbioru, powinien odbywać się w sposób gwarantujący bezpieczeństwo personelu i ludzi postronnych. Miejscem magazynowania zwłok zwierząt laboratoryjnych jest przeznaczona do tego chłodnia. Zwłoki zwierząt są być magazynowane w temperaturze 3 stopni. Zwłoki po okresie 1 tygodnia są odbierane przez specjalistyczna firmę, z która uczelnia aktualnie posiada umowę.
e) zwłoki zakonserwowane
Zwłoki konserwowane glicerolem, wodą i alkoholem etylowym.
Zwłoki przetrzymywane są w chłodni w temperaturze 2 stopni Celsjusza. Transport odbywa się w specjalistycznych workach i pojemnikach przeznaczonych do transportu zwłok. Zwłoki transportowane są przez osoby w odzieniu ochronnym. Po zakończeniu procesu dydaktycznego (około 6 miesięcy) zwłoki przekazywane są specjalistycznej firmie, z która uczelnia aktualnie posiada umowę.